Rodzaje jazdy konnej

Rodzaje jazdy konnej

Wiele osób marzy, aby nauczyć się jazdy konnej, ponieważ konie są takimi zwierzętami, które wzbudzają w nas podziw oraz zachwyt. Zanim jednak zaczniemy jeździć konno, warto doszkolić się w kilku kwestiach, a mianowicie poznać styl jazdy konnej oraz rodzaje chodu konia, dzięki czemu będziesz w pełni przygotowany na kierunek rozwoju swojej nauki. Pamiętaj, że na nauka jazdy konnej nigdy nie jest za późno — nie jest ona wyłącznie przeznaczona dla dzieci! Na samym początku czekają Cię z pewnością lekcje indywidualne z instruktorem jazdy konnej, który Cię poinstruuje jak należycie dbać o konia, a także jak go osiodłać i w końcu jak go dosiąść i zachęcić do wykonywania naszych poleceń.

Jakie są główne style jazdy konnej?
Zasadniczo wyróżnia się dwa style jazdy konnej, a więc jeździectwo klasyczne, które również bywa nazywane stylem angielskim oraz styl jazdy western. Wspomniane style różnią się od siebie nie tylko techniką jazdy, ale również ubiorem jeźdźca, rodzajem strzemion oraz siodłem. Jeździec westernowy ubrany jest w koszulę, dżinsy oraz kowbojski kapelusz — strzemiona są dłuższa, a siodło cięższe. Zazwyczaj jeździec trzyma strzemiona jedną ręką i niczym nie różni się od jeźdźców przedstawianych na filmach westernowych. Jednak znacznie większą popularnością cieszy się jeździectwo klasyczne, czyli angielskiego, które dzieli się dodatkowo na ujeżdżanie konia oraz skoki przez przeszkody. W tym przypadku jeździec wyposażony jest w oficerki, marynarkę oraz bryczesy.

Podstawowe chody konia
Sposoby poruszania się konia można podzielić na: kłus, galop, cwał oraz stęp. Stęp jest najwolniejszym chodem konia i to właśnie z niego na równie z kłusem i galopem najchętniej korzystają amatorzy. Cwał jest zarezerwowany ze względu na stopień trudności dla zawodowców jazdy konnej. Swoją przygodę z jazdą konną z pewnością rozpoczniesz od stępu, czyli końskiego spaceru i będziesz prowadzony na lonży przez instruktora. Chociaż ten pierwszy krok w nauce jazdy konnej wydaje się banalnie prosty, to jednak możesz spodziewać się poważnych zakwasów, ponieważ jazda konna wymaga od nas odpowiednich ruchów ciała i jego prawidłowego balansowania, co sprawia, że nieraz używamy mięśni, o których nawet nie mamy pojęcia.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Producent tonerów - tonery DMD

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Pożyczka dla firm Rzeszów - Podkarpacki Fundusz Rozwoju

KRÓLA KAZIMIERZA 7/2
35-061 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
LINEA Autoryzowany Serwis Maszyn Czyszczących

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Proces produkcji kantówki klejonej - krok po kroku

Proces produkcji kantówki klejonej - krok po kroku

Balustrady szklane czy tradycyjne drewniane — na co się zdecydować?

Balustrady szklane czy tradycyjne drewniane — na co się zdecydować?

Wykorzystanie worków kontenerowych BIG BAG - zalety dla firm

Wykorzystanie worków kontenerowych BIG BAG - zalety dla firm